דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
כניסה
הסתר תפריט
תכניות העשרה
אלטרנטיבי
אמנות
חברה ותרבות
חינוך מוסיקלי
חינוך סביבתי
חקר ומדע
טכנולוגיות מתקדמות
מחול ותנועה
מיומנויות חיים
מילים וסיפורים
ספורט
עם וארץ ישראל
פיתוח חשיבה
צילום וידאו וקולנוע
שפות
תאטרון ודרמה
מודלים נוספים
header right

אזור ירושלים אזור ירושלים

תכנית קרב למעורבות בחינוך, החלה את דרכה בראשית שנות התשעים באזור ירושלים, בערים בית שמש וירושלים. מטרת התכנית הייתה ונותרה כך היום – להביא אושר והעשרה לילדים באשר הם.
באזור ירושלים אנו עובדים עם פסיפס אנושי רחב מאוד – ילדי הערים, ילדי ההתיישבות העובדת – קיבוצים ומושבים, ילדים חילוניים, דתיים וחרדים, ילדים ערביים ממזרח ירושלים ומהכפרים בפרוזדור ירושלים (במטה יהודה), ילדים בתוך גבולות הקו הירוק ומחוצה לו. ילדים מהחינוך המיוחד ומהחינוך הרגיל. ולכל ילד וילדה באשר הם, אנו משתדלים לתפור את החליפה המתאימה בדמות תכנית העשרה איכותית, מקצועית ורלבנטית, שנבחרת ע"י ועדת היגוי בית ספרית, או ועדת היגוי עירונית - עבור גני הילדים.
כתובת המשרד: רח' הרצוג 105, בית הנוער, ירושלים. טלפון: 02-5612151.

אזור ירושלים בתכנית קרב פועל מלבד בעיר הבירה - ירושלים, גם במועצות האזוריות שומרון בצפון, בקעת הירדן ומגילות במזרח, חבל מודיעין במערב ומטה יהודה בדרום. 
אזור ירושלים משתרע על פני שתים עשרה רשויות בסך הכל :
• ארבע ערים (ירושלים, בית שמש, מעלה אדומים, מודיעין מכבים רעות.)
• חמש מועצות אזוריות (שומרון, מטה יהודה, חבל מודיעין, בקעת הירדן, מגילות,)
• שלוש מועצות מקומיות (מבשרת ציון, קרית ארבע, מעלה אפריים)
באזור ירושלים התכנית פועלת בסה"כ ב- 155 בתי ספר וב- 422 גני ילדים.
במזרח ירושלים אנו פועלים השנה ב- 45 מוסדות במזרח העיר.

ממאפייני האזור – רוב הרשויות בהן עובדת התכנית באזור ירושלים הן בעלות אוכלוסייה אינטגרטיבית. פריסת התכנית ברשויות הללו היא רחבה: העבודה מתקיימת בבתי הספר היסודיים, בחלק קטן מחטיבות הביניים ובגני הילדים.
במרבית הרשויות (מלבד העיר ירושלים) התכנית פועלת בכל מוסדות החינוך שברשות (גנ"י ויסודי).
• המגזר החרדי – תכנית קרב פועלת כידוע גם במגזר החרדי על כל גווניו. עיקר הפעילות במגזר זה מתקיימת בעיר בית שמש. ומקצתה בעיר ירושלים. המוסדות החרדיים משתייכים לרשת החינוך העצמאי ולרשת מעיין החינוך התורני (שתיהן רשתות חינוך הפועלות במסגרת המוכש"ר). המדריכים והמדריכות במגזר החרדי משתייכים לרוב לאותו הזרם החרדי שאליו משתייך המוסד.
• המגזר הערבי – התכנית פועלת מתחילת דרכה גם במגזר הערבי, בשמונה בתי ספר במזרח ירושלים ובבית ספר עין ראפא-עין נקובא שבמטה יהודה.
צוות קרב באזור ירושלים – הצוות מונה אחד עשר רכזים ורכזות ושלוש נשות מנהלה, המטפלות בתקציבים, טיפול בכוח אדם ורכש ותמיכה ברכזים. אנשי צוות ירושלים מחוייבים מאוד לשותפים שלנו בבתי הספר וברשויות וכמובן להורים ולילדים. כמו גם לאיכות התוכניות והמדריכים ומחלקים את זמנם בין עבודת השטח בבתי הספר ובגנים לבין עבודת המשרד.
לצד צוות זה פועל מערך מקצועי של רכזות תחומים ותכניות שמלוות ומכשירות את סגל המדריכים והמדריכות הרחב והמגוון שפועלים באזור.

דגשים –  בנוסף להעשרה איכותית במוסדות החינוך במגוון רחב של תחומי העשרה, צוות קרב ירושלים מפעיל גם תכניות יישוביות כמו גנים רוקדים, גנים ירוקים, אולימפיאדות חשיבה בשיתוף חברת "אשכולות חשיבה", ארועי שיא בית ספריים ויישוביים, הפעלת מרכזי מצוינות בתחומי התיאטרון, האמנות, טבע וסביבה ומנהיגות, הפעלת מגשרים בינתרבותיים בקרב תלמידים יוצאי העדה האתיופית ועדת בני המנשה. קונצרטים יישוביים ובית ספריים, תערוכות, מיצגים, מפגשי מחול בשילוב וידאו ותיאטרון (Re Make – Karev Make, בשיתוף רננה רז), הפקות תיאטרון, פעילויות הורים וילדים -  ועוד.

אתגרים מיוחדים
הרחבת הפעילות – אנו מעוניינים להרחיב את היריעה ולאפשר ליותר תלמידים באזור ירושלים בכלל והעיר ירושלים בפרט, ליהנות מפעילויות ההעשרה המגוונות של תכנית קרב.
לצערנו ישנן מספר רשויות באזור שמבקשות כבר לא מעט שנים להצטרף לתכנית במתווה המוכר של מימון משותף לרשות, הורים וממשלה, אך זה לא מתאפשר תקציבית. למרות זאת ישנן רשויות ומוסדות שבחרו להצטרף לתכנית קרב במימון עצמי של ההורים והרשות בלבד. אנו תקווה כי בעתיד ימצאו המשאבים ותפתחנה הדלתות לכלל התלמידים באזור.