דלג על פקודות של רצועת הכלים
דלג לתוכן ראשי
כניסה
הסתר תפריט
תכניות העשרה
אלטרנטיבי
אמנות
חברה ותרבות
חינוך מוסיקלי
חינוך סביבתי
חקר ומדע
טכנולוגיות מתקדמות
מחול ותנועה
מיומנויות חיים
מילים וסיפורים
ספורט
עם וארץ ישראל
פיתוח חשיבה
צילום וידאו וקולנוע
שפות
תאטרון ודרמה
מודלים נוספים
header right

אומנות- תחום בית 21501 - אומנות- תחום בית

1
תחום האמנות הפלסטית בתכנית קרב הוא תחום עכשווי ודינאמי העסוק באופן תמידי בשאלות של חינוך, חברה והבעה. התחום מונה עשר נשות צוות המלוות את מדריכות ומדריכי התחום בהשתלמויות וביקורים. התחום מפתח מדי שנה תכניות לימודים המאפשרות לילדים ולילדות התנסות חווייתית בחומרי אמנות תוך דיון מתמיד בנושאים של ביקורת ופרשנות.
תחום האמנות הפלסטית פועל במסגרת תכנית קרב למעורבות בחינוך ובהלימה לתפיסה הפדגוגית של החינוך ההומניסטי.
מפגשי האמנות שלנו מזמנים חוויה חושית של התנסות והעמקה בחומרי יצירה פלסטיים לצד חוויה לימודית והיכרות עם מושגים מעולם האמנות ורבדיו השונים. מכלול החוויות הללו מאפשר לכל תלמיד ותלמידה לבחון ולגבש במשך הזמן את דרכי ההבעה הייחודיים לו.
במרחב נינוח עם כללים קצת אחרים בו כל תשובה יכולה להיות "התשובה הנכונה" מתאפשר תהליך היכרות אמיתי של התלמיד עם עצמו.
החשיפה לחומרי יצירה מגוונים, לטכניקות עבודה והיכרות עם שפות אמנות שונות מעוררת תגובות אישיות ויוצרת יחסי גומלין בין החומר, התלמיד והיצירה שלו. בתהליך של היכרות עצמית התלמיד משכלל את דרכי הלמידה וההבעה שלו באמנות ובכל תחומי החיים.      נדבך נוסף של חקירה עצמית מתקיים בהפניית המבט אל הורי התלמידים והקהילה אליה הם משתייכים, תוך היכרות והעמקה במאפיינים תרבותיים מייצגים, אומנויות ומלאכות יד מסורתיות .
במפגשי האמנות ניתן דגש רב על מאפיינים חברתיים ורגשיים בשיעורים. לאורך כל השנה מתאפשרת העבודה האישית לצד העבודה בקבוצה ונבחנים מושגים כמו מרחב אישי, התערבות לצד מעורבות, כבוד הדדי ואחריות קבוצתית.
צוות הפיתוח של תחום האמנות יוצר תכנית שנתית שיש בה קו רעיוני המבוסס על הנעשה בשדה האמנות העכשווי בדגש  על תערוכות המוצגות במוזיאונים וכן על הלך הרוח הרווח באותה שנה. התכנית צמודה ללוח השנה העברי ומקצה זמן להתייחסות לחגים, מועדים ועונות השנה.                                                                                                בכתיבת התכנית מושקעת חשיבה רבה על כל היבטי הפדגוגיה ובהם התאמת המיומנויות והנושאים לשכבות הגיל השונות. ניתן דגש למבנה השיעור, אופן הגשת החומרים, התייחסות לפורמטים שונים ומגוונים, בחירת הדימויים המוצגים כהשראה, אופן הצגת עבודות התלמידים ועידוד של דיאלוג  עליהן.  
תחום האמנות מורכב מצוות מנחות מקצועיות, נשות חינוך ואמניות, המלוות את מדריכות ומדריכי התחום לאורך שנים רבות ותומכות בהתפתחות האישית והמקצועית שלהם. המדריכות זוכות לביקורים בשיעורים, תמיכה, ליווי והשתלמויות העשרה ולמידה.
צוות התחום נמצא בלמידה ובצמיחה מתמדת, ער לשינויים ולמגמות השונות בחינוך לאמנות ולפעמים אף יוזם ומעצב אותן. מגיפת הקורונה מעמתת אותנו עם שאלות משמעותיות ויישומיות בשטח, בכלל זה התאמות תכנים והשתלמויות ייעודיות למצב החדש בהוראה בכיתה ובהוראה מקוונת. אנו בתחום האמנות עושות מאמץ למציאת פתרונות יישימים ואפשריים שלא יפגעו באיכות מפגשי האמנות.
אורנה בן שטרית - רז, מנהלת תחום האמנות    
​​